26.4. – Jihomoravský kraj vytvoří digitální technickou mapu, jejímž cílem je zrychlit přípravu staveb a stavebních řízení. Projekt přijde na 235 milionů korun, 200 milionů pokryje dotace, uvedl to radní kraje Jiří Hlavenka. Mapa zdokumentuje téměř 4000 kilometrů silnic nižších tříd, ale také budovy, stromy nebo inženýrské sítě. Na silnicích se proto objeví dočasné kontrolní body důležité pro sběr dat, za jejich poškození hrozí přestupkové řízení.
Infrastruktura
25.4. – Ministerstvo dopravy plánuje, že v budoucnu rozšíří železniční trať z Plzně do Českých Budějovic. Přibudou další dvoukolejné úseky, čím se i zkrátí čas jízdy. Ministerstvo také plánuje, že jedna linka bez přestupů by spojila města u řeky Otavy – Sušici, Horažďovice, Strakonice a Písek. Téměř hotová je také studie proveditelnosti, jak nově uspořádat železniční uzel České Budějovice. Jde o výhledové investice až za desítky miliard korun, řekl ředitel odboru strategie ministerstva dopravy Luděk Sosna.
23.4. – Vlaky na páteřním železničním koridoru mezi Prahou a Ostravou dál nabírají zpoždění. I přes prodloužení jízdní doby v jízdním řádu se zpoždění jednotlivých spojů pohybuje i v desítkách minut, vyplývá z informací Českých drah. Důvodem zpoždění jsou práce na trati, které jen během letošního roku budou pokračovat na čtyřech úsecích. Výluky by podle plánů Správy železnic měly skončit na konci příštího roku.
23.4. – Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 200 000 korun, kterou dostala Správa železnic v roce 2020 od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za chyby v tendru na nákup dvou tahačů s návěsem. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na úřední desce soudu. Správa železnic sdělila, že odůvodnění rozhodnutí analyzuje, poté zváží svůj další postup v kauze. Rozsudek může napadnout kasační stížností u Nejvyššího správního soudu v Brně.
21.4. – Nedostatek pracovních sil je dlouhodobým problémem českého stavebnictví, ovšem v posledních měsících se k němu přidal také dramatický růst cen a zpoždění dodávek stavebních materiálů. To potvrzuje i aktuální průzkum ČSÚ, ve kterém 31 % podnikatelů uvedlo jako hlavní bariéru růstu stavební produkce chybějící zaměstnance a dalších 20 % (tj. nejvíce v historii zjišťování) nedostatek materiálu či zařízení. K tomu přidejme ceny materiálových vstupů, jejichž index vloni meziročně vzrostl o 10,9 %, ale reálně některé komodity dosáhly i dvojnásobku své ceny před pandemií. Jedná se tak o skutečně nelehkou situaci, s níž se stavební a developerské společnosti musejí denně potýkat. Hrozí zpožďování výstavby oproti původním plánům a současně vyšší investice do projektů. Naneštěstí problémy (nejen) českého stavebnictví neodezní během několika dní či týdnů. Jak tedy z této složité situace ven? Naučit se s dostupnými zdroji pracovat šetrně a efektivně pomocí moderních technologií zaměřených na výstavbu a správu nemovitostí.
21.4. – Svaz chemického průmyslu ČR a Sdružení železničních nákladních dopravců České republiky se zkratkou ŽESNAD.CZ a vydaly stanovisko k opatřením, jež souvisejí s plánovanými výlukami na trase Děčín – Drážďany v letech 2022 a 2023. Reakci svazů přinášíme v plném znění.
20.4. – Ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) dostane letos hlavní město zhruba 404,8 milionu korun, což je zatím meziročně méně. Část tvoří převod nevyčerpaných peněz z loňska. Finance jsou určeny na rozvoj a opravy komunikací. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Konečná částka, kterou město letos dostane, se během roku může změnit a zvýšit. Loni Praha dostala ze SFDI přes 520 milionů korun, což bylo meziročně více.
20.4. – Rekonstrukce pražského Barrandovského mostu začne v pondělí 16. května. O dva dny dříve začnou silničáři vyznačovat objížďky a dopravní omezení. První fáze prací na pražské klíčové dopravní stavbě potrvá 110 dní, pro město ji provede firma Porr za 594,5 milionu Kč. Uvedl to náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Celková rekonstrukce mostu potrvá několik let.
19.4. – Válka poničila na Ukrajině až 30 procent dopravní infrastruktury. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na místní ministerstvo dopravy. To odhaduje výši škod na 100 miliard dolarů (přes dva biliony korun). Ukrajina doufá, že se jí většinu škod podaří opravit do dvou let a že bude moci financovat práce z ruských fondů zabavených v západních zemích.
17.4. - V pátek 13. května 2022 dokončí Technická správa komunikací (TSK) přes rok trvající stavební práce na Strakonické. Vytíženou výpadovku tak čeká plynulejší doprava. Řidiči aut budou mít více místa ve dvou komfortních jízdních pruzích s novým povrchem. Cestující v MHD pak nebudou muset čekat v případných kolonách díky plnohodnotnému vyhrazenému jízdnímu pruhu pro autobusy. Práce měly původně skončit až v polovině července 2022 včetně dopravního omezení, které se z původně plánovaného rozsahu zkrátí o dva měsíce.