PRAHA 17.2. – Investice do kvalitní dopravní infrastruktury je nezbytnou podmínkou pro rozvoj fungující ekonomiky. Na dnešní konferenci „Infrastruktura jako konkurenční výhoda ČR“ to řekl ministr dopravy Pavel Dobeš. Podle jeho slov se nyní do dopravní infrastuktury investuje kolem 50 miliard Kč, což je mimo jiné velmi důležité i pro stavební sektor.
Dopravní politika
Ministerstvo dopravy
Kvalitní dopravní infrastruktura je klíčová pro konkurenceschopnost
Dopravní výbor Evropského parlamentu požaduje, aby Evropská komise do Bílé knihy evropské dopravní politiky zapracovala další konkrétní cíle a opatření. Do roku 2014 by mu měla například předložit návrh na zpoplatnění externích nákladů všech druhů dopravy. Návrh belgického poslance Mathieua Grosche na úpravu koncepce klíčového strategického dokumentu členové dopravního výboru Evropského parlamentu na konci listopadu podpořili velkou většinou hlasů.
Ministr dopravy Pavel Dobeš se minulý týden v Bruselu sešel s místopředsedou Evropské komise a komisařem pro dopravu Siimem Kallasem. Tématem jejich rozhovoru byly infrastrukturní projekty TEN-T na území České republiky.
Sazba spotřební daně z motorové nafty se od začátku příštího roku nesníží, jak navrhoval hospodářský výbor poslanecké sněmovny. I když za návrhem o snížení o 2,50 Kč na litr stáli i někteří poslanci vládní koalice, návrh nakonec v první polovině listopadu neprošel. Spolu s opozicí si od snížení daně slibovali zvýšení odbytu nafty u českých čerpacích stanic a v konečném důsledku i zvýšení výnosu spotřební daně.
Evropská komise je rozhodnuta čelit narůstajícím problémům, které oboru dopravy a logistiky způsobuje nedostatečná evropská dopravní infrastruktura. V druhé polovině října přijala návrh, který reviduje dosavadní podmínky pro budování evropské dopravní sítě TEN-T. Jejím cílem je přetvořit stávající nesourodý systém evropských silnic, železnic, letišť a kanálů v ucelenou dopravní síť. Vyčlenila na to celkem 31,7 miliardy €.
Horní komora českého parlamentu v polovině října podpořila vládu v kritice některých bodů plánu Evropské komise na vznik jednotného a konkurenceschopného evropského dopravního prostoru. Podle Senátu je dopravní strategie Evropské komise motivována bohulibými záměry, ale některé její cíle jsou „velmi ambiciózní“. Evropská komise podle něj také v plánu nenabízí žádné realistické způsoby jejich dosažení.
Mnozí provozovatelé lehkých užitkových vozidel (kategorie N1) si dosud neuvědomují, že přesáhne-li přípustná hmotnost soupravy hranici 3,5 tuny, musí být tažné vozidlo vybaveno tachografem. Pokud se tak nestane, porušují, mnohdy nevědomky, platné předpisy a vystavují se tak riziku postihu. Na platnou úpravu minulý týden v reakci na dotazy mnoha řidičů upozornil Vladimír Kydlíček ze Sdružení ČESMAD Bohemia.
Členové britské asociace silniční dopravy RHA (Road Haulage Association) se v nejnovějším průzkumu, který asociace v srpnu zorganizovala ve spolupráci s britským ministerstvem dopravy, shodli na tom, že rozvoj logistického a dopravního sektoru nejvíce brzdí dva faktory: obtížný přístup k finančním prostředkům (cash flow) a nízká kvalita a nedostatečná kapacita silniční sítě.
Vláda v druhé polovině července schválila aktualizovanou verzi dopravní politiky země pro léta 2005 až 2013. Ministerstvo dopravy základní strategický sektorový dokument, který „stanovuje cíle a opatření a určuje základní směry vývoje resortu“ zveřejnilo v plném znění na svých internetových stránkách.
Třetím ministrem dopravy v roční historii vlády Petra Nečase prezident na konci minulého týdne jmenoval devětadvacetiletého projektového manažera Pavla Dobeše. Na obsazení postu členem Věcí veřejných se strany vládní koalice dohodly na jednání o dodatku ke koaliční smlouvě, jehož podepsáním nejmenší vládní strana podmínila své další setrvání ve vládě.