Ve dnech 19. až 20. září se v Národní technické knihovně Praze pod záštitou prezidenta republiky Miloše Zemana, poslance Evropského parlamentu Bogusława Liberadzkého, ministra dopravy Zdeňka Žáka a dalších významných osobností uskutečnil 11. mezinárodní dopravní kongres ETC 2013 Prague. Kongres ETC 2013 Prague uspořádala Evropská platforma dopravních věd (European Platform of Transportation Sciences) ve spolupráci s Fakultou dopravní Českého vysokého učení technického v Praze, která letos slaví dvacet let od svého založení.
Dopravní politika
TIR v Ruské federaci
Rusko dále rozšiřuje nezákonná celní opatření
Nová protiprávní celní opatření, která Rusko od 14. září zavedlo pro oblast Sibiře a Dálného východu, se od konce září vztahují i na oblast Uralu. Dotýkají se celních úřadů Čeljabinsk, Chanty-Mamsyjsk, Koltsovo, Magnitogorsk, Tjumen, Uralskaja Operatyvnaja, Jamalo-Nenets a Jekatěrinburg. Oznámila to Michaela Havelková ze Sdružení ČESMAD Bohemia, které je záručním sdružením pro přepravy TIR v České republice.
Ředitelství vodních cest
MD se chystá obnovit financování Ředitelství vodních cest
PRAHA (14.10.) – Ředitelství vodních cest (ŘVC) by po půl roce, kdy se zvažovalo jeho zrušení a mělo zastavené financování, mohlo opět začít pracovat. ŘVC za poslední dva týdny prošlo restrukturalizací, kterou po novém řediteli Lubomíru Fojtů požadoval ministr dopravy Zdeněk Žák. Během několika dní by ministerstvo mohlo obnovit tok financí, zastavený kvůli podezření na porušování zákona o veřejných zakázkách v polovině září.
Začátek podzimu přinesl řadu událostí zejména v námořní dopravě, kterým je i v naší silně exportující zemi dobré věnovat pozornost. V Dopravních novinách jsme již informovali o dvou událostech – o otevření Severovýchodní námořní cesty do Evropy čínskou plavbou a dále o nástupu lodních gigantů o kapacitě 18 tisíc kontejnerů v relaci Asie – Evropa. Snad ještě dodám, že s takzvanou arktickou plavbou již ve svém programu počítá rejdařská Mezinárodní námořní komora a začíná s přípravou základních pravidel a dohod.
Dvacet let Fakulty dopravní ČVUT. Fakulta dopravní ČVUT letos slaví dvacet let od svého založení. Výročí oslavila v polovině září se svými hosty a účast-níky Evropského dopravního kongresu 2013 na slavnostním večeru v Betlémské kapli v Praze. Fakulta byla založena v roce 1993, jejím prvním děkanem byl prof. Petr Moos. V současné době má více než 1800 studentů, včetně postgraduálních, na 130 akademických pracovníků a v jejím čele stojí prof. Miroslav Svítek.
Čtvrtý železniční balíček
Ministr dopravy v EU uhájil silné kompetence národního železničního regulátora
PRAHA (11.10.) – Rada ministrů dopravy EU se na čtvrtečním zasedání v Lucemburku shodla na nové směrnici o bezpečnosti železnic, která je součástí takzvaného 4. železničního balíčku. Ministrovi dopravy se na jednání podařilo uhájit silné kompetence národního regulátora, kterým je v případě ČR Drážní úřad. Ten bude moci i nadále pro vnitrostátní dopravu vydávat železničním podnikům bezpečnostní certifikát.
Konference LOGI 2013
Experti na dopravu a logistiku se sešli na konferenci LOGI 2013
ČESKÉ BUDĚJOVICE (10.10.) – Šest desítek odborníků na dopravu a logistiku ze čtyř zemí se zúčastnilo 14. ročníku vědecké konference LOGI 2013, která se konala v Českých Budějovicích. Hlavním spoluorganizátorem byla zdejší Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE). Klíčovým tématem jednání byly nové trendy a očekávání v logistice, logistických činnostech a službách a progresivní technologie používané v logistických procesech.
PRAHA (8.10.) – Ministerstvo dopravy plánuje zjednodušit administrativu při opravách silnic. Od loňska opravy komunikací komplikuje povinnost vyžádat si v rámci ohlašování stavby souhlas vlastníků pozemků sousedících se silnicí, kterých mohou být v některých případech stovky. Nově by u běžných oprav ohlašovací povinnost měla odpadnout, uvedlo ministerstvo dopravy v návrhu na změnu vyhlášky o provozu na pozemních komunikacích, kterou poslalo do meziresortního připomínkového řízení.
Výkonové zpoplatnění komunikací
O budoucí podobě mýtného systému může rozhodnout ještě současná vláda
PRAHA (7.10.) – O budoucnosti tuzemského mýtného systému po skončení smlouvy se společností Kapsch by mohla rozhodnout ještě současná vláda premiéra Jiřího Rusnoka. Materiál s návrhy jak pokračovat po roce 2016 jí předloží ministerstvo dopravy. Dokument počítá s pěticí řešení od ponechání současné sítě zpoplatněných komunikací až po jeho rozšíření na silnice druhé a třetí třídy. Zavedení poplatků podle ujetých kilometrů i pro osobní automobily návrh nepředpokládá. To ale může vláda změnit a výkonové zpoplatnění pro osobní automobily připojit.
Ing. Pavel Tunkl (SDA) pro DN
„Chybí státní podpora obnovy vozového parku“
Průměrné stáří vozidel zaregistrovaných k provozu v České republice se dlouhodobě pohybuje na hranici čtrnácti let, což je výrazně více, než je běžné v civilizovaných evropských zemích. Podle tajemníka Svazu dovozců ČR Pavla Tunkla v zemi výrazně chybí státní podpora obnovy vozového parku, která by pro majitele zejména těch nejstarších vozidel byla stimulem k tomu, aby přistoupili k jejich likvidaci.