PRAHA (3.10.) – Osobní železniční doprava po loňském rekordním roce pokračuje v mírném růstu. V pololetí se počet osob přepravených vlakem zvýšil o zhruba 900 tisíc, což je meziroční nárůst o jedno procento. Méně naopak cestovali lidé autobusovou dopravou (- 1,3 procenta), avšak její přepravní výkony jsou proti železnici dvojnásobné. Vyplývá to z předběžných informací, které zveřejnilo ministerstvo dopravy.
Dopravní politika
Statistika MD
Zájem o cestování vlakem v letošním roce dále roste
Personální změna v čele ŘSD
Nový šéf ŘSD má ušetřit na již uzavřených zakázkách
PRAHA (3.10.) – Ministr dopravy Zdeněk Žák čeká od nového šéfa Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Pavla Kočici vyjednání slev u staveb, které byly v minulosti pozastaveny kvůli nedostatku peněz. Řekl to při uvedení nového ředitele do úřadu. Manévrovací prostor pro snížení cen ale není podle Kočici příliš veliký. Stavby mají platné smlouvy, nebude proto jednoduché zhotovitele přesvědčit, aby z dohodnutých cen a termínů ustoupili.
Personální změny v resortu dopravy
Ministr dopravy Žák vyměnil ředitele tří podřízených organizací
PRAHA (2.10.) – Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák odvolal první říjnový den generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic Davida Čermáka, Jana Skalického pověřeného řízením Ředitelství vodních cest a a ředitele Drážního úřadu Pavla Kodyma. Ministr tak reagoval na problémy ve fungování zmíněných organizací. Místa odvolaných manažerů zaujmou Pavel Kočica, Lubomír Fojtů a Jiří Hanuš.
Sdružení ČESMAD Bohemia
Dopravci navrhují politickým stranám teze volební kampaně
Volební kampaně se v poledních letech vždy nějakým způsobem dotkly i silniční dopravy. Sdružení ČESMAD Bohemia po těchto zkušenostech samo v předstihu sestavilo stručné teze k aktuálním problémům v silniční dopravě, které je třeba urychleně řešit.
Dopravní infrastruktura
Povodňové škody přesahují čtyři miliardy Kč
Účet škod na silnicích a železničních tratích po červnových povodních už přesáhl čtyři miliardy Kč. Nejhůře se z následků povodní zotavuje železnice, mimo provoz stále zůstávají tři nejpostiženější tratě mezi Pečkami a Kouřimí, Úpořinami a Chotiměří a mezi Rynolticemi a Křižany na Liberecku. Podle informací ministerstva dopravy žádají celkem 1,8 miliardy Kč na opravy poškozených silnic jednotlivé kraje, 1,1 miliardy požadují obce a 850 milionů správa železnic. Nejmenší škody způsobila povodeň na dálnicích. Na jejich opravy bude stačit 45 milionů Kč.
Ministerstvo dopravy
Rozpočet ministerstva dopravy se nejspíš navýší
Ministerstvo dopravy by mělo příští rok hospodařit se zhruba 50 miliardami Kč. Jeho rozpočet by tak měl být přibližně o čtyři miliardy Kč vyšší než letos. K 36 miliardám, které resortu v návrhu pro příští rok přisoudilo ministerstvo financí, má přibýt 13,6 miliardy Kč, které nejsou v návrhu zahrnuty. Podle mluvčího ministerstva Tomáše Neřolda jde o peníze, které se na stavby silnic a železnic nepodaří vyčerpat letos, a které proto budou převedeny do příštího období, a dále o pravidelnou dotaci 2,6 miliardy Kč na financování regionální železniční dopravy.
PRAHA (15.9.) – V týdnu od 16. do 22. září se Česká republika připojí už ke 12. ročníku Evropského týdne mobility. Letošní kampaň s názvem „Čistý vzduch – je to na nás“ je příležitostí k prezentaci alternativních způsobů dopravy, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. BESIP v rámci letošního týdne mobility připravil desítky akcí v krajích. Evropská agentura pro životní prostředí v roce 2009 odhadla, že znečištění ovzduší ze všech zdrojů stojí Evropu až 169 miliard eur. Znečištění vzduchu s sebou dále přináší 100 milionů dnů pracovní neschopnosti a 350 tisíc případů předčasného úmrtí.
Nejen personální zemětřesení ve vedení Českých drah, ale i řada dalších drážních událostí v Evropě si zaslouží srpnové zamyšlení. Drahám se v současnosti obecně nedaří. Ani ta ukázková Německá dráha DB nedokázala v dopravě zboží zůstat v prvním pololetí v černých číslech. Již dlouho trvající chabá hospodářská konjunktura se odráží ve všech dopravních oborech, ale v případě železnic zemí Evropské unie je to záležitost poněkud delikátní.
Evropský parlament
Europoslanci podpořili omezení klasických biopaliv
ŠTRASBURK (11.9.) – Evropský parlament podpořil omezení výroby tradičních biopaliv, které by mělo zajistit rychlejší přechod k jejich nové generaci, vyráběné z alternativních zdrojů jako jsou mořské řasy či odpadky. Cílem návrhu je omezení skleníkových plynů, které vznikají z rostoucího užívání zemědělské půdy k výrobě biopaliv. Europoslanci schválili návrh, podle něhož mají v roce 2020 pokročilá biopaliva představovat nejméně 2,5 procenta spotřeby.
PRAHA (5.9.) – Ve dnech 19. až 20. září se v Praze pod záštitou prezidenta republiky Miloše Zemana, poslance Evropského parlamentu Bogusława Liberadzkeho, ministra dopravy Zdeňka Žáka a dalších významných osobností uskuteční 11. mezinárodní dopravní kongres ETC 2013 Prague. Kongres ETC 2013 Prague pořádá Evropská platforma dopravních věd (European Platform of Transportation Sciences) ve spolupráci s Fakultou dopravní Českého vysokého učení technického v Praze.