31.5. - Správa železnic zpřesňuje program doprovodných akcí spojených s příjezdem jednotky TGV. Jejich součástí budou workshop o přípravě vysokorychlostních tratí (VRT) s představiteli krajů, jednání hejtmanů a primátorů a také informační stánky na každé prezentaci soupravy.
Železniční doprava
31.5. - Rada Plzeňského kraje vybere příští týden v pondělí dopravce, kteří budou deset let provozovat vlaky na Plzeňsku a v Českém lese. Ve hře jsou tři firmy, a to České dráhy, Arriva a Leo Express. Upřesněné nabídky má kraj na stole, se zájemci jednal několikrát o slevách. Nový dopravce musí začít vozit cestující od prosince 2023, řekl ČTK náměstek hejtmana Pavel Čížek. V současnosti v obou oblastech jezdí České dráhy.
30.5. – Egypt podepsal smlouvu s železniční a dopravní divizí průmyslové společnosti Siemens a jejími partnery na výstavbu přibližně 2000 kilometrů vysokorychlostní železnice. Divize Siemensu má v projektu podíl v hodnotě 8,1 miliardy eur (200 miliard Kč).
29.5. – Více než sto různých nostalgických jízd v různých koutech České republiky je připraveno v rámci nabídky ČD NOSTALGIE. Množství z akcí patří již k pravidelným opakovaným událostem sezóny. V čele historických vlaků se objeví parní lokomotivy i vozidla mladší elektrické a motorové trakce. Kdo nechce čekat na některou z jízd a touží si prohlédnout historické vlaky, ten může zamířit do muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka, které je v letní sezóně otevřeno každý den.
28.5. – České dráhy převzaly od RSL další tři lokomotivy Siemens Vectron. V příštích týdnech národní dopravce rozšíří provoz Vectronů v západních Čechách. „Podle plánu pokračujeme v obnově našeho lokomotivního parku. V oblasti elektrických traťových lokomotiv se u nás prosadily moderní stroje Siemens Vectron. Od společnosti RSL si můžeme pronajmout až 50 těchto moderních evropských lokomotiv a sami jsme přímo u společnosti Siemens objednali dalších 50 strojů, které budou nejrychlejšími dnes vyráběnými lokomotivami Evropy. Jsou vybaveny moderní technikou včetně mobilní komunikace GSM-R nebo zabezpečovacího systému ETCS. Během deseti let chceme do obnovy vlaků investovat až 100 miliard korun,“ řekl Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.
27.5. – Společnost PKP Cargo International, člen skupiny PKP Cargo předního logistického operátora v Evropě, letos slaví výročí 70 let od založení společnosti.V letošním roce je to právě 70 let od doby, kdy byl dekretem ministerstva paliv a energetiky z 1. ledna 1952 založen podnik Ostravskokarvinský revír, doprava (OKR – Doprava). Připomeňme si důležité milníky v životě společnosti PKP Cargo International.
27.5. – Výluka na železniční trati mezi Brnem a Blanskem, se kterou se potýkají cestující již od poloviny loňského prosince, nabude od 1. června do 26. srpna ještě většího rozsahu. Vlaky neprojedou kvůli opravám trati ani z Březové nad Svitavou do Svitav a mezi Blanskem a Březovou nad Svitavou bude napěťová výluka, nebudou tudy tak jezdit elektrické vlaky. Rychlíky z Prahy proto nebudou končit v Blansku, ale už ve Svitavách a cestující z osobních vlaků, kteří jezdí z Brna dále než do Blanska, čeká složitější cesta. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti Kordis JMK. Od 1. do 7. června nebudou vlaky navíc jezdit vůbec mezi Blanskem a Rájcem-Jestřebí.
27.5. – Ministerstvo dopravy vyhlašuje výzvu pro podporu nákladních železničních dopravců v elektrické trakci za rok 2021. V dotačním programu ROCET je připraveno 230 milionů korun, které budou sloužit na kompenzaci plateb za obnovitelné zdroje energie uhrazené dopravci v loňském roce.
26.5. – České dráhy pozmění vedení dvou dceřiných společností. Novými členy představenstva nákladního ČD Cargo se stali Martin Svojanovský a Zbyszek Waclawik, kteří nahradí končící Zdeňka Škvařila a Radka Dvořáka. Vedení Dopravního vzdělávacího institutu (DVI) doplní David Voráček. Skupina zároveň dál hledá nové vedení pro ČD-Telematiku.
24.5. – Správa železnic loni vykázala ztrátu po zdanění 1,6 miliardy korun, meziročně ji prohloubila o 400 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy Správy železnic. Do železniční infrastruktury podle ní firma investovala přes 37 miliard korun, podobně jako předloni. Další miliardy korun pak vynaložila na opravy a údržbu. Více než 20 miliard korun správa použila z evropských fondů, podle organizace se podařilo vyčerpat téměř vše.