5.12. – Námořní doprava se v současné době musí vypořádávat s mnoha potížemi. Jak na tuto situaci reaguje společnost MSC Mediterranean Shipping Company a jak za těchto podmínek funguje její české zastoupení, o tom jsme hovořili s Michaelou Svrčkovou, ředitelkou české a slovenské pobočky MSC.
Námořní doprava
Právě vychází v DN24
Michala Svrčková: MSC dlouhodobě těží z firemní kultury, která věří v lidi a v lokální týmy
25.11. - Dánský poskytovatel výzkumných a analytických, datových a poradenských služeb v rámci odvětví globálního dodavatelského řetězce Sea-Intelligence provedl průzkum, aby zjistil, zda spolehlivost jízdního řádu lodí souvisí s cenou námořní dopravy. Společnost analyzovala vztah mezi těmito dvěma momenty s cílem zjistit, zda období s vysokou spolehlivostí jízdních řádů vedla k vyšším sazbám za přepravu. „Kdykoliv se mluví o spolehlivosti jízdního řádu, přepravci si stěžují na celkovou nedostatečnou kvalitu služeb v odvětví (námořní dopravy). Jedna debata, která se pak často dostává do popředí, je, zda jsou přepravci vůbec ochotni zaplatit prémii za lepší spolehlivost jízdních řádů“, poznamenal Alan Murphy, CEO Sea-Intelligence.
19.11. - Sazby za námořní dopravu, které v průběhu roku 2021 trápily maloobchodníky a výrobce, se mohou vrátit na běžnou úroveň za déle než dva roky, pokud budou vodítkem minulé tržní cykly. Podle závěru analýzy od kodaňské námořní datové a poradenské společnosti Sea-Intelligence se během posledních pěti poklesů kombinovaného indexu přepravy zboží v Číně, který sahá až do roku 1998, průměrná týdenní míra změn pohybovala mezi minus 0,4 % a minus 0,9 %.
13.11. – Kongesce a výpadky v přepravě kontejnerů přes Rotterdam, největší přístav v Evropě, budou pravděpodobně přetrvávat až do roku 2022, uvedli přístavní úředníci. To bude mít nepochybně vliv na hospodářské oživení po pandemii covid-19. Přestože objem propustnosti v přístavu je nyní nad úrovní roku 2019, je omezován různými logistickými problémy, které se přístav snaží řešit, sdělili úředníci.
9.11. – Největší čínská automobilka SAIC Motor koupí dvě lodě, které budou schopny přepravit každá až 7600 aut. To je téměř dvakrát více, než kolik naloží její nynější lodě. Čínský výrobce plavidla koupí přes svou dopravní divizi Anji Logistics, uvedla s odvoláním na informované zdroje agentura Bloomberg. Celosvětová poptávka po autech je teď na vzestupu, SAIC má v Číně společný podnik s německým koncernem Volkswagen a také největší americkou automobilkou General Motors.
3.11. – Dánský námořní dopravce A.P. Moller-Maersk ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil hrubý provozní zisk (EBITDA) na rekordních 6,9 miliardy dolarů (152,1 miliardy Kč). Firma je světově největším kontejnerovým dopravcem po moři a hospodářský výsledek zlepšila navzdory přetrvávajícímu nedostatku kontejnerů. Za ním jsou převážně problémy v přístavech způsobené uzávěrami kvůli šíření koronaviru. Firma dnes uvedla, že jí pomohly rekordní sazby za přepravu zboží.
Již 8. Mezinárodní námořní kongres se zástupci přístavu Gdaňsk se uskutečnil v září ve Štětínské filharmonii. Jedná se o jednu z nejdůležitějších oborových akcí věnovaných námořním otázkám v Polsku s mezinárodnímvýznamem. Čestnou záštitu a věcný dohled nad akcí převzalo Ministerstvo infrastruktury. Kongresových akcí se zúčastnili Łukasz Greinke, prezident Přístavu Gdaňsk, Sławomir Michalewski, viceprezident pro finanční záležitosti, Kamil Tarczewski, viceprezident pro infrastrukturu, a Adam Kłos, obchodní ředitel.
22.10. - Ve snaze přilákat větší přepravce se očekává, že Maersk oznámí, že od 1. listopadu bude manipulovat pouze s nákladem od přímých přepravců, přičemž vynechá zasílatele. Dánský dopravce se netají svou ambicí stát se „integrátorem moří“ a nabízí jedinou platformu, která umožňuje přepravcům rezervovat náklad od dveří ke dveřím, přičemž tvrdí, že zjednoduší pohyby a nabídne majitelům nákladu (BCO) lepší viditelnost dodavatelského řetězce. Hlavní speditéři, včetně Kuehne+Nagel, v současnosti nabízejí značnou část nákladového mixu pro dopravce. Maersk však namítá, že zasílatelé platí smluvní sazby ve výši přibližně 4 000 USD/FEU z Asie do Evropy a dále je prodávají zákazníkům za 20 000 USD/FEU.
21.10. - Konkurenční přístavy v Antverpách a Rotterdamu zvýšily v prvních devíti měsících letošního roku propustnost kontejnerů. Antverpy zvýšily provoz v přístavu o 2,3 procenta měřeno v tunách (105,4 milionu) a o 2,8 procenta měřeno v TEU (9,1 milionu). Vyniká zejména počet chladících kontejnerů, který se ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zvýšil o 3,6 procenta. V loňském roce přístav již překročil globální růst trhu s chladícími kontejnery s celkovým objemem 1 milionu TEU.
20.10. - Protesty zaměstnanců v italském přístavu Terst proti povinným covidovým certifikátům na pracovištích má dopad i na nákladní železniční dopravu. Zpožděny nebo zrušeny jsou i nákladní vlaky na trase z Terstu do Budapešti a do České republiky. S odvoláním na železniční společnost Rail Cargo Group to uvedla agentura APA.