14.6. - Problémy v globální kontejnerové dopravě zřejmě jen tak nezmizí, naopak je pravděpodobné, že se udrží minimálně do konce roku. To znamená, že v rušné předvánoční sezoně se mohou objevovat i prodlevy v zásobování. Tvrdí to experti z odvětví, na které se odvolává BBC. Výskyt nákazy novým koronavirem v jihočínské provincii Kuang-tung, která je klíčová pro mezinárodní obchod, způsobil akutní problémy v místních přístavech. Nakládka i vykládka zboží se tak zpožďuje.
Námořní doprava
13.6. - Francouzská přepravní skupina CMA CGM uvedla, že veškeré dodávky v reeferech do Cabindy v Angole jsou pozastaveny z důvodu pokračující kongesce, která způsobuje „rostoucí a extrémně nepravidelnou“ délku tranzitu. Společnost Hapag-Lloyd potvrdila, že s okamžitou platností dočasně pozastavuje veškerý dovoz do přístavů východní Malajsie kvůli nedostatečné feeder obsluze, jmenovitě jde o přístavy Kuching, Sibu, Bintulu, Kota Kinabalu, Labuan, Sandakane a Tawau.
11.6. - Dostupnost kontejnerů v jihočínských přístavech se nadále zhoršuje, protože rejdaři tyto přístavy vynechávají kvůli vlně ohnisek nákazy covid-19 v provincii Kuang-čou. Podle nejnovějších údajů z Container xChange byly nedostatkem kontejnerů nejvíce zasaženy přístavy Yantian, Shekou a Nansha.
6.6. – Zatímco uhlíková stopa lodní dopravy dál roste, hlavní regulátor tohoto sektoru mimo pozornost veřejnosti zmírňuje a zdržuje ekologická opatření. V článku o Mezinárodní námořní organizaci (IMO) to napsal deník The New York Times (NYT). Agenturu OSN popisuje jako obskurní, ale vlivnou instituci silně propojenou s průmyslem, na který má dohlížet.
28.5. – Podle Správy Suezského průplavu (SCA) loď Ever Given v březnu uvázla a zablokovala tuto světově významnou dopravní tepnu kvůli vysoké rychlosti a technickým nedostatkům. Podle SCA měl navíc kapitán odmítnout vplutí do průplavu kvůli špatnému počasí, uvedla včera agentura Reuters.
Přístav Antverpy minulý měsíc rozšířil flotilu pomocných plavidel o tři nové remorkéry. V roce 2020 odbavily Antverpy 14 tisíc námořních lodí a 57 tisíc říčních plavidel. Přístavní správa zajišťuje ročně kolem 19 tisíc manévrovacích operací s 18 remorkéry v režimu 24/7.
Lee Kindbergová, ředitelka pro životní prostředí a trvale udržitelný rozvoj zastoupení rejdařství Maersk pro Severní Ameriku, vystoupila v dubnu v online slyšení před členy podvýboru pro pobřežní stráž a námořní dopravu v americkém Kongresu. Expertka se věnovala budoucnosti bezuhlíkové námořní dopravy, zejména problematice lodních paliv, spolupráce rejdařů s přístavy a zavádění ekologických technologií.
Mezinárodní námořní organizace IMO a německé spolkové ministerstvo pro životní prostředí, ochranu přírody a jadernou bezpečnost podepsaly počátkem dubna dohodu o přípravě projektu, jehož cílem je snížení emisí v námořní dopravě v regionu východní a jihovýchodní Asie.
Přístav Hamburk je specifický tím, že se nachází ve středu městské zástavby. Dává tím tak zde hospodařícím firmám zvláštní odpovědnost v oblasti ochrany a udržování čistoty životního prostředí. Mnoho společností zabývajících se manipulací se zbožím, provozovatelů terminálů a průmyslových společností se sídlem v přístavu realizuje množství projektů na další zlepšení kvality ovzduší v přístavu, vývoj ekologicky účinných pohonných jednotek nebo posílení role elektromobility v přístavu.
12.5. – Správa Suezského průplavu (SCA) plánuje rozšířit o 40 metrů jižní část kanálu, kde v březnu uvázla kontejnerová loď a zablokovala na šest dní lodní dopravu. Zároveň se chystá tuto část kanálu prohloubit. Podle agentury Reuters to oznámil předseda správy průplavu Usáma Rabía. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí sdělil, že projekt by měl být dokončen nejpozději do dvou let.