Onemocnění na covid 19 a světová pandemie se nejvíce ze všech dopravních sektorů záporně odrazily na světové letecké dopravě. Je proto pochopitelné, že mezinárodní asociace letecké dopravy IATA vítá dohodu ministrů turistiky v rámci skupiny G20 o podpoře bezpečného růstu mobility na základě Římských pravidel G20 pro budoucnost turistiky. Připomeňme, že G20 je skupina největších ekonomik světa představovaná ministry financí a guvernéry centrálních bank; členy je 19 států a jednotný vnitřní trh Evropské unie. Na pravidelných schůzkách se také scházejí jejich nejvyšší představitelé – předsedové vlád či hlavy států. G20 vznikla v září roku 1999.
Letecká doprava
25.6. – Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) potřebuje další pomoc, aby mohla dospět k závěru při vyšetřování incidentu, při němž běloruské úřady odklonily do Minsku let společnosti Ryanair na trase Atény-Vilnius. Podle agentury BelTa to včera oznámilo běloruské ministerstvo dopravy s odvoláním na předběžnou zprávu, kterou dostalo od ICAO.
24.6. – Ve Spojených státech zahájil činnost fond spravující 500 milionů dolarů (10,6 miliardy Kč), který byl zřízený na odškodnění pozůstalých po 346 obětech dvou havárií letadel Boeing 737 MAX. Informovala o tom agentura Reuters.
24.6. – Společnost Air France 17. června zahájila zkušební provoz IATA Travel Pass na letech z New Yorku (JFK) a Barcelony (BCN) do Paříže (Charles de Gaulle). Testováním projektu se letecká společnost snaží nabídnout svým cestujícím usnadnit cestování a zefektivnit kontrolu výsledků testu na onemocnění COVID-19. IATA Travel Pass by měl také přinést větší rychlost a efektivitu kontrol prováděných na letišti.
22.6. – Na Letišti Václava Havla Praha bylo podle aktuálních statistik letos v květnu odbaveno přes 132 tisíc cestujících. Jde o vysoký nárůst, o více než 1500 procent oproti loňskému roku, kdy byl provoz významně omezený pandemií onemocnění covid-19 a cestovními restrikcemi. V porovnání s letošním dubnem odbavilo Letiště Praha v květnu o více než 30 procent cestujících.
21.6. – Největší verze Boeingu z rodiny 737 MAX za sebou má zkušební let. Startu letounu Boeing 737 MAX 10 z továrního letiště Renton v Seattlu přihlíželo pár stovek zaměstnanců. Na palubě byla pouze dvojice pilotů. Boeing očekává, že stroj aerolinkám začne dodávat v roce 2023, napsala agentura AP.
20.6. – Lufthansa chce německému státu splatit miliardovou koronavirovou pomoc do zářijových parlamentních voleb, řekl šéf této letecké společnosti Carsten Spohr. V rozhovoru s kancléřkou Angelou Merkelovou na celonárodní letecké konferenci v Schönefeldu dodal, že firma, které daňoví poplatníci poskytli jako jedné z prvních na záchranu před hrozícím krachem kvůli pandemii zhruba miliardu EUR (25,5 miliardy Kč), hodlá svůj dluh také jako jedna z prvních vyrovnat. Píše o tom na svém webu týdeník Der Spiegel.
18.6. – Společnost Czech Airlines Technics (CSAT) začala poskytovat leteckým a leasingovým firmám těžkou údržbu letadel Airbus A320Neo Family. V hangárech pražského letiště dokončila první dvě revize, prvním zákazníkem byl švédský dopravce Novair. Firma v prvním čtvrtletí letošního roku začala poskytovat těžkou údržbu i letadlům typu Boeing 737 MAX.
16.6. - Proti přepravě radioaktivního materiálu budou chráněna všechna mezinárodní letiště s pravidelným veřejným provozem v Česku. Systém detekce radioaktivního záření Celní správa ČR nově instalovala na letištích Karlovy Vary, Pardubice, Ostrava-Mošnov a Brno-Tuřany, už dříve radiační monitoring zavedla na Letišti Václava Havla Praha. ČTK to dnes sdělila Ivana Kurková z tiskového oddělení Generálního ředitelství cel.
16.6. - Cestovní kancelář Čedok a společnost Luke Air, která je novou obchodní značkou italského leteckého dopravce Blue Panorama Airlines, představily na Letišti Václava Havla druhé ze tří letadel Airbus A330–200, kterým budou provozovat dálkové lety.