Velkou komplikací pro další rozvoj nejen kombinované, ale obecně nákladní železniční dopravy by mohli být státní železniční dopravci. A nejde jen o české ČD Cargo. „V budoucnu vidíme úskalí, že velcí státní dopravci by mohli být z důvodů vlastní hospodářské situace úskalím našeho podnikání, a je proto nutné se preventivně připravit na alternativu, že budou nekonkurenční jak ve vztahu k silniční dopravě, tak ve vztahu k soukromým dopravcům,“ uvedl v rozhovoru pro Dopravní noviny ředitel společnosti Metrans Jiří Samek.
Kombinovaná doprava
Jiří Samek (METRANS) pro DN
Brzdou rozvoje železniční dopravy mohou být státní dopravci
Intercontainer-Interfrigo
Porcování ICF skončilo, obchodní jednotky mají nové majitele
Trh evropské kombinované dopravy přišel na sklonku loňského roku o jednoho z významných hráčů. Ze scény po mnoha letech zmizel Intercontainer-Interfrigo (ICF), společný operátor kombinované dopravy evropských železnic, který jeho akcionáři poslali do likvidace. Podnikové obchodní jednotky (Business Unit) ICF již našly kupce. Dosavadní spoje ICF jsou v některých případech provozovány pod jmény nových majitelů, jindy jezdí vlaky nadále pod zavedenou značkou Intercontainer.
Německý operátor kombinované dopravy Kombiverkehr loni zvýšil přepravní výkony meziročně o 9,1 procenta (ekvivalent 77 486 vozových zásilek). Celkem podnik, který provozuje největší evropskou síť kombinované dopravy, přepravil 933 039 zásilek (1,866 milionu TEU).
Koncem února by mohla v České Třebové společnost Metrans zahájit výstavbu jednoho z největších železničních kontejnerových překladišť na území České republiky. Oznámil to starosta České Třebové Jaroslav Zedník. Náklady na výstavbu logistického uzlu se odhadují na 1,5 miliardy Kč. Práci by v něm mohlo najít asi 500 lidí, stejný počet pracovních míst by měl projekt vytvořit v navazujících službách.
Zatímco rok 2009 byl pro kombinovanou dopravu a její provozovatele velmi špatný, v loňském roce se sektoru podle nejnovějšího průzkumu Mezinárodní železniční unie UIC o rozvoji kombinované dopravy v Evropě (Report) dařilo s dopady globální krize postupně vyrovnávat.
Kulaté výročí čtyřiceti let trvání kombinované dopravy se stalo impulzem ke konání mimořádné valné hromady sdružení osmnácti významných evropských operátorů, kteří na železnici přivádějí více než polovinu veškeré evropské kombinované dopravy. Během dvoudenního setkání členů Mezinárodní unie kombinované dopravy železnice/silnice UIRR se v Bruselu ve dnech 21. a 22. října uskutečnila slavnostní konference a následně také jednání společného výboru operátorů a drážních podniků INTERUNIT. Jako nového člena INTERUNIT přijal českého dopravce ČD Cargo, kterého na jednání zastupoval Ing. Pavel Špráchal. O průběhu setkání aktérů kombinované dopravy v Bruselu informuje Ing. Vladimír Fišer, jednatel společnosti Bohemiakombi, který se setkání v Bruselu zúčastnil.
Express Interfracht
Express Interfracht využívá kombinovanou dopravu
Společnost Express Interfracht mezinárodní spedice CZ, s. r. o., letos v květnu zahájila přepravy v kontejnerech, a to především přes hraniční přechod Čierna nad Tisou / Čop. Společnost organizuje přepravu kontejnerů v rámci kombinované dopravy s důrazem na země Společenství nezávislých států.
Od 5. října každý týden pět pravidelných vlaků na lince Lovosice – Duisburg. To je ten nejlepší dárek, který mohli oba operátoři vlaků kombinované dopravy – Bohemiakombi a Kombiverkehr – přesně v den pátého výročí jejího provozu věnovat první kontinentální lince v České republice a oslavit tak toto malé jubileum.
Veletrh Intermodal Europe se vrací do nizozemského Amsterdamu. Jako tradičně za podpory Evropské intermodální asociace EIA se v něm uskuteční ve dnech 30. listopadu až 2. prosince. Podle pořadatelů se mohou všichni návštěvníci a účastníci těšit na dosud největší a nejlepší ročník.
Největší operátor kombinované dopravy ve střední a východní Evropě METRANS v září uzavřel s německým výrobcem Siemens kontrakt na dodávku tří dieselelektrických lokomotiv EuroRunner typu ER20 Cargo. První z nich by měl převzít již v květnu příštího roku. METRANS hodlá nové víceúčelové lokomotivy z produkce závodu Siemens v Mnichově využít v nákladní dopravě na středně dlouhé vzdálenosti přes území několika zemí, především na Slovensku, v Maďarsku, Německu a České republice.