4.9. – Nově postavené nádraží v České Lípě slouží veřejnosti a některé vlaky mohou jezdit rychleji. Umožnila to aktivace nového zabezpečovacího zařízení v železničním uzlu, díky kterému mohou vlaky v okolí stanice a směrem na Lovosice a Liberec jezdit až 120 kilometrů za hodinu. Výstavba nové odbavovací haly a modernizace nádraží, zabezpečení a tratí stály bezmála miliardu korun.
Infrastruktura
1.9. – Dálnice D8 by měla být po 20. září zprovozněna ve všech čtyřech pruzích na Prackovické estakádě. Po jednání Rady geotechnického monitoringu to řekli ministr dopravy Dan Ťok a generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa. Mostní estakáda bude i nadále monitorována a od jarní sezóny příštího roku ji čekají další úpravy.
29.8. – Budoucnost dopravy je podle Zelených v železnici. Ta má největší potenciál k výraznému zlepšení kvality a rychlosti. Stát by měl také reagovat na prudce rostoucí poptávku po osobní železniční dopravě. Ta například jen na trase mezi Prahou a Jihomoravským krajem zaznamenala mezi lety 2010 a 2016 nárůst o 272 procent. Celostátně v tomto období vzrostl počet cestujících na železnici téměř o 109 procent, jen za loňský rok jelo vlakem 179 milionů lidí.
29.8. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) představila pilotní projekty na oživení nádražních budov a jejich prostor, které do budoucna nemají pro obsluhu železnice využití. V prostějovském nádraží budou sídlit policisté, v Teplicích pak železničáři chtějí na nádraží přesunout sídlo finančního úřadu. Na tiskové konferenci to řekl náměstek generálního ředitele SŽDC Tomáš Drmola.
28.8. – Inovace se skloňují ve všech pádech a všude. Nejnovějším příkladem využití moderních technologií v Polsku je instalace betonových kolejových panelů GTB na důležitém železničním přejezdu na vytížené trase Rybnik – Buguszowice. Instalaci zajistila Infra Silesia, dceřiná společnost DB Cargo Polska. Přejezdové panely od německé firmy B+F výrazně šetří náklady na údržbu. Jejich instalace je relativně jednoduchá, rychlá a nenáročná.
26.8. – Společnost DKV Euro Service, přední poskytovatel služeb pro dopravce, nabídne od roku 2018 palubní jednotku pro celoevropské vyúčtování mýta. Dodavatelem DKV Boxu Europe se stane společnost Siemens.
26.8. – Německo potvrdilo, že projekty železničního spojení Praha – Drážďany – Berlín a Norimberk – Schwandorf / Mnichov – Řezno – Schwandorf – Furth im Wald – Plzeň – Praha budou přeřazeny do kategorie naléhavé potřeby. Tento krok umožní rychlejší realizaci stavby. Na setkání v Karlových Varech o tom ministra dopravy Dana Ťoka informoval jeho německý protějšek Alexander Dobrindt. „Jsem rád, že jsme dostali příslib přeřazení těchto projektů a vnímáme ho jako potvrzení jejich nezbytnosti pro rozvoj evropské mobility v rámci TEN-T. Chceme zajistit kvalitní dopravní spojení a napojení na západní Evropu“, říká ministr dopravy Dan Ťok.
Jedním ze základních směrů dopravní politiky této vlády, koneckonců podobné plány má řada politických stran ve svých předvolebních programech pro letošní parlamentní volby, je výstavba vysokorychlostních tratí. Velmi rychle by se také mělo zlepšit železniční spojení s Německem. Volají po tom jak osobní, tak nákladní dopravci.
25.8. – V Rakovníku skončila oprava železničního nádraží za více než pět milionů korun. Jde o čtvrtou dokončenou rekonstrukci nádraží ve Středočeském kraji. Mezi tisícovkou nádraží v zemi patří Rakovník do stovky nejvytíženějších. „Denně tady projde v průměru 2000 cestujících," řekl při slavnostním otevření budovy náměstek pro správu majetku Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Tomáš Drmola.
25.8. – Do soutěže na provozovatele mýtného systému na českých dálnicích a silnicích I. tříd se přihlásili čtyři zájemci. Potvrdilo se tak, že o zakázku je na trhu zájem a výběr nového provozovatele mýta může úspěšně pokračovat. Ministerstvo dopravy nyní posoudí, zda všichni uchazeči splnili požadovanou kvalifikaci a následně je vyzve k předložení předběžné nabídky.