25.2. – Po mírných zimách v několika předchozích letech má ta letošních obvyklý charakter. Bohužel silné mrazy, kolísání teplot i několik desítek stupňů Celsia a celkově vyšší úhrn sněhových a dešťových srážek, než na které jsme si již zvykli, nesvědčí konstrukcím komunikací. Těm nevadí ani tak nízké či vysoké teploty, pokud jsou stabilní bez větších výkyvů, jako právě střídání arktických teplot s těmi jarními. Upozornil na to Martin Buček z týmu komunikace ŘSD
Infrastruktura
24.2. – Ministerstvo dopravy souhlasí s návrhem, který by v novele drážního zákona upravil podmínky pro konzervaci nevyužívaných lokálních tratí. Podle ministerstva bude možné v případě zájmu zakonzervovanou trať opět obnovit, není tak podle něj pravda, že obnova už nikdy nenastane. Možnost konzervace tratí doporučil vložit sněmovní hospodářský výbor do projednávané novely zákona o drahách. Nesouhlasí s tím ale Svaz měst a obcí, který se obává likvidace lokálních tratí se slabší provozem. Ministerstvo se na vypracování návrhu podílelo.
24.2. – Správa železnic letos vynaloží na investice do železnic 31,2 miliardy Kč, což je meziročně o 1,5 miliardy Kč více. Celkem letos dokončí rekonstrukce 97 kilometrů tratí, zmodernizuje 200 železničních přejezdů a zhruba 114 nádražních budov. Včera to řekl ministr dopravy Karel Havlíček. Správa železnic letos bude hospodařit s 53 miliardami Kč.
22.2. – Řidiči musí nově počítat s omezením na D1 mezi Devíti kříži a Ostrovačicemi na Brněnsku, kde začíná poslední fáze modernizace dálnice. V úseku je doprava kvůli přípravám na obnovení prací vedena jedním jízdním pruhem v každém směru od pátečního večera do pondělních ranních hodin. Poté budou řidiči jezdit v jízdním pásu ve směru na Prahu v režimu 2+2. Další úseky budou následovat postupně během března.
Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) by měl přesáhnout 61 miliard Kč. O tom, kam má být nejvíc peněz směrováno a také o dalších tématech souvisejících s výstavbou a údržbou páteřních komunikací, jsme hovořili s generálním ředitelem ŘSD Ing. Radkem Mátlem.
17.2. – Metoda BIM se stává hlavní cestou k digitalizaci stavebnictví. Zavádí ji proto do praxe veřejného sektoru velké množství států Evropy, Ameriky i Asie. Standardy jejího využívání v jednotlivých zemích se tak postupně rodí z mezinárodní spolupráce. Díky iniciativnímu přístupu Ministerstva průmyslu a obchodu je Česko v této oblasti velmi aktivní. Nejnověji se český zástupce zapojil do přípravy vznikající nadnárodní platformy Global BIM Network. Ta má propojit veřejné instituce zabývající se zavedením metody BIM napříč celým světem a vytvořit tak skutečně globální platformu pro sdílení zkušeností a aktivit.
1.2. – Včerejším dnem po čtvrtstoletí definitivně skončila éra papírových dálničních známek. Do konce ledna platily ještě staré roční. Od 1. února lze po dálnicích jezdit již pouze s elektronickými známkami.
31.1. – Do pěti let bude kamionům po celé Evropě stačit jediná univerzální palubní jednotka na mýtný systém. Ta vedle mýta bude mít i další funkce. Z čelních skel vozů by tak mělo zmizet současné velké množství jednotek a systémů nutných pro přejezdy jednotlivých států. Tvrdí to poskytovatel služeb pro dopravce společnost Eurowag. Systém už někteří provozovatele pro některé země nabízejí. V budoucnu by měl usnadnit dopravu i v Česku.
29.1. – Správa železnic (SŽ) chce letos začít s opravou vlakového nádraží v Táboře. Předpokládané náklady jsou 153 milionů korun, cena se může změnit podle výsledků tendru, jejž chce správa vypsat v druhé polovině roku. Stavět by se mohlo začít na podzim. Firma opraví čtyři propojené objekty. Práce potrvají dva roky. Řekla to mluvčí SŽ Nela Friebová a v tiskové zprávě sdělil mluvčí radnice Luboš Dvořák.
28.1. – S kolaudací úseku dálnice D8 přes České středohoří počítá stát v příštích dvou letech. Všechny sanační a stabilizační práce skončily, zbývají drobné úpravy. Uvedla to Martina Vavrochová z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).