14.7. – České dráhy zakoupily pro provoz na lince U8 Ústeckého kraje z Děčína přes Benešov nad Ploučnicí, Českou Kamenici a Jedlovou do Rumburku šest bezbariérových motorových jednotek typu Desiro Classic. Všech šest jednotek je již přesunuto do domovského depa v Děčíně a nyní probíhá přizpůsobení jednotek pro provoz v České republice, zácvik strojvedoucích a dílenského personálu a nezbytné administrativní kroky pro schválení provozu vozidel v České republice. Cestující by měly svézt během podzimních měsíců.
Železniční doprava
13.7. – Společnost ČD Cargo dosáhla v IT v posledních letech významného pokroku a patří v tomto oboru k opravdovým lídrům. Zároveň vyvíjí trvalé úsilí, aby se nové IT trendy projevily ve zvýšené úrovni služeb. Díky našemu inovativnímu přístupu jsme v posledních letech vytvořili a implementovali řadu efektivních řešení, která přinášejí skutečnou hodnotu nejen nám, ale zejména našim zákazníkům.
13.7. - Úvěr od Evropské investiční banky zajistí pro letošní rok až 24 miliard korun na spolufinancování železničních staveb. Ministerstvo dopravy spolu s Ministerstvem financí tak díky získání alternativního zdroje financí naplní rekordní rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury ve výši 150,9 miliardy korun.
12.7. - Skupina Škoda Group dokončuje ve svém výrobním závodě v Ostravě první soupravu ComfortJet ze zakázky pro České dráhy (ČD). Konsorcium Siemens Mobility a Škoda Group dodá ČD celkem 20 dálkových vlaků za 12,5 miliardy korun. První testovací souprava vyjede na zkušební provoz na testovacím okruhu ve Velimi na Kolínsku zřejmě ještě během letních prázdnin. Novinářům to včera v Ostravě řekli ředitel ostravského závodu Martin Bednarz a mluvčí ČD Lukáš Kubát.
12.7. – Evropská komise 11. července představila dlouho očekávaný balíček o ekologizaci dopravy. Do evropských voleb zbývá méně než rok, a proto je nezbytné, aby Evropský parlament a Rada na tomto balíčku urychleně pracovaly. Přijetí těchto návrhů způsobem, který odpovídá potřebám železniční nákladní dopravy, bude mít zásadní vliv na schopnost Evropy zvýšit objem železniční nákladní dopravy o 50 % do roku 2030 a zdvojnásobit objem do roku 2050 – což je cíl stanovený v evropské strategii udržitelné a inteligentní mobility – a na následnou schopnost Evropy snížit emise z nákladní dopravy.
12.7. – Evropská komise včera navrhla opatření ke zvýšení účinnosti a udržitelnosti nákladní dopravy tím, že zlepší řízení železniční infrastruktury, poskytne silnější pobídky pro nákladní automobily s nízkými emisemi a zlepší informovanost o emisích skleníkových plynů z nákladní dopravy. Cílem je zvýšit účinnost v tomto odvětví a pomoci mu přispět k cíli snížit do roku 2050 emise z dopravy o 90 %, jak je stanoveno v Zelené dohodě pro Evropu, a zároveň umožnit, aby jednotný trh EU nadále rostl.
11.7. - Veřejnou přípřežní a postrkovou službu Správy železnic využilo za více než dva roky 5 930 nákladních vlaků, celkem je posílilo 8 233 lokomotiv. Tato nabídka byla zavedena od dubna 2021 na sklonově náročné trati Brno – Havlíčkův Brod – Kutná Hora, která sloužila jako odklonová trasa v souvislosti s rozsáhlou modernizací koridorového úseku z moravské metropole do Prahy přes Českou Třebovou.
11.7. – Na nedávném CEO Summitu velkých železničních dopravců v Evropě, který se konal ve švýcarském Bernu, prezentoval Michal Krapinec, předseda a generální ředitel Českých drah, novinky v mobilní aplikaci Můj vlak a sdílel úspěchy aplikace s ostatními šéfy evropských železničních dopravců.
11.7. - Strany zúčastněné v evropském železničním sektoru vyjádřily pevný závazek a podporu zavedení digitálního automatického spřáhla (DAC). DAC představuje inovativní prvek, který automaticky spojuje a odděluje kolejová vozidla v nákladním vlaku jak fyzicky (mechanické spojení a vzduchové vedení pro brzdění), tak digitálně (elektrické napájení a datové spojení).
10.7. - Do roku 2050 by mohly mít dvě třetiny Evropanů přístup k vysokorychlostní železnici, která by propojila všechny evropské metropolitní regiony a velká města. V nově zveřejněné studii o rozvoji evropských rychlotratí to uvádí německé dráhy Deutsche Bahn (DB). Výhody by z toho měla i Česká republika, neboť by se zkrátila dostupnost Prahy ze vzdálenějších evropských regionů, jak vyplývá z dokumentu, na kterém DB spolupracovaly s dalšími evropskými železničními společnostmi včetně Českých drah (ČD).