1.6. - Zadlužené České aerolinie (ČSA) deklarují, že splnily podstatnou část schváleného reorganizačního plánu. Jde především o uhrazení největší části dluhů za více než 58 milionů korun, emisi nových akcií a převzetí novými akcionáři, změny základního kapitálu nebo načerpání vypořádacího a provozního úvěru od nových investorů. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku.
Letecká doprava
30.5. – Nízkonákladová letecká společnost Norwegian Air, která se zotavuje z úpadku vyvolaného pandemií, si objednala 50 letadel Boeing 737 MAX. Na dalších 30 má opci, oznámila firma, která je největším leteckých dopravcem v Norsku. Finanční podmínky transakce nesdělila.
28.5. – Na Letiště Václava Havla Praha přistála zpět společnost Delta Air Lines a obnovila tak jediné přímé letecké spojení mezi Českou republikou a Spojenými státy. Cestující na letech v obou směrech téměř kompletně naplnili dostupné kapacity, což dokládá zájem o novou linku – první ze strany společnosti Delta za více než dva roky.
19.5. – Francouzsko-nizozemské aerolinky Air France-KLM budou v letecké nákladní dopravě spolupracovat s francouzskou přepravní společností CMA CGM. Ta v nich získá až devítiprocentní podíl v rámci možného zvýšení kapitálu ze strany letecké skupiny. Firmy to uvedly ve svém včerejším sdělení. Reagují přitom na rostoucí poptávku po letecky dopravovaném zboží po celém světě a snaží se zvýšit odolnost globálních dodavatelských řetězců.
16.5. - Letiště Praha v letošním roce plánuje odbavit dvojnásobek cestujících oproti roku 2021. S předpokládaným nárůstem provozu je pro zachování komfortu nutné navýšit počet spolupracovníků, a to až o 200 zaměstnanců a o desítky pracovníků na dlouhodobé brigády formou dohod mimo pracovní poměr. Nejvíce potřebné profese aktuálně zahrnují pracovníky bezpečnostní kontroly, pracovníky odbavení cestujících a pracovníky nakládky a vykládky letadel. Pro mnoho zájemců může být atraktivní široká nabídka zkrácených a flexibilních úvazků.
16.5. - Společnost East Bohemian Airport (EBA), která provozuje mezinárodní civilní letiště v Pardubicích, skončila minulý rok ve ztrátě 27,3 milionu korun, v roce 2020 ztráta dosáhla 42,5 milionu korun. Celkové výnosy vloni dosáhly 55,9 milionu korun, rok předtím to bylo 42,4 milionu korun. V roce 2019 před vypuknutím pandemie činily celkové výnosy 66,5 milionu korun. Největší tržby minulý rok společnosti plynuly z prodeje zboží, hlavně leteckého paliva, z přistávacích, přibližovacích, handlingových a parkovacích poplatků a z poplatků za cestující. Téměř 18 milionů korun EBA získala z prodeje dlouhodobého majetku a materiálu a ostatních provozních výnosů a úroků. Výsledky značně ovlivnila protiepidemická omezení. ČTK to zjistila z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.
15.5. - Emirates Group v pátek 13. května zveřejnila výroční zprávu za rok 2021–22. Celá skupina vykazuje výrazné oživení napříč všemi jednotlivými podniky. Dubajská národní agentura pro leteckou dopravu dnata se navrací k ziskovosti, stejně tak bylo zaznamenáno výrazné příjmové zlepšení, jak na straně Emirates, tak i dnata. Toto oživení souvisí s obnovou letecké dopravy a cestovních aktivit, které byly v důsledku pandemie omezeny.
13.5. - DACHSER Air & Sea Logistics rozšiřuje svůj charterový program na trase mezi Šanghají a Frankfurtem nad Mohanem na období od května 2022 do dubna 2024. Společnosti to umožní i nadále nabízet svým zákazníkům spolehlivé přepravní kapacity. DACHSER létá dvakrát týdně na trase mezi Asií a Evropou se širokotrupým letadlem, které najednou přepraví 33 tun nákladu.
11.5. - Zadlužené České aerolinie (ČSA) požádaly insolvenční soud, aby vyřadil z řízení pohledávky společnosti Airbus za více než 17 miliard korun. Podle letecké společnost je Airbus v minulých dnech stáhl. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku. ČSA jsou v úpadku od loňského března, letos v dubnu schválili věřitelé i soud jejich reorganizaci.
10.5. - DHL Express oznámila významný krok směrem k dekarbonizaci letecké logistiky a její udržitelnosti. Společnost DHL potvrdila novou strategickou spolupráci se společnostmi bp a Neste k poskytnutí více než 800 milionů litrů paliva pro udržitelné letectví (SAF) společnosti DHL Express během příštích pěti let. Nové dohody tvoří jednu z dosud největších dohod SAF v letectví. Tyto obchodní dohody, spolu s dříve oznámeným zavedením SAF v síti DHL v San Franciscu (SFO), East Midlands (EMA) a Amsterdamu (AMS), překročí 50 procent cíle DHL Express k dosažení 10 procent přimíchávání SAF v rámci letecké přepravy do roku 2026. DHL očekává, že strategická spolupráce ušetří přibližně dva miliony tun emisí oxidu uhličitého během životního cyklu leteckého paliva – ekvivalent ročních emisí skleníkových plynů ve výši přibližně 400 000 osobních aut.