29.6. – Reorganizace Českých aerolinií skončila. Insolvenční soud vzal na vědomí splnění podstatných částí reorganizačního plánu podniku. Šlo především o uhrazení největší části dluhů za více než 58 milionů korun, emisi nových akcií a převzetí novými akcionáři, změny základního kapitálu nebo načerpání vypořádacího a provozního úvěru od nových investorů. Vyplývá to z informací insolvenčního rejstříku.
Letecká doprava
27.6. – Problémy s nedostatkem personálu na letištích, s nimiž se po zrušení proticovidových opatření se začátkem letní sezony potýká řada evropských měst, bude německá vláda asi řešit dočasným najmutím zahraničních pracovníků. Podle včerejších zpráv místních médií by mohlo personál na německých letištích od července posílit na dva tisíce pracovníků z Turecka.
26.6. – Takhle si obnovu po pandemii covidu-19 nepředstavovali – léto bude pro cestovní kanceláře a agentury obtížné. Fronty na evropských letištích se prodlužují a nutí přední aerolinky rušit lety po stovkách. Další výpadky způsobily přeplněné letové plány, které se vzhledem k nedostatku letištního personálu sestavovaly příliš ambiciózně. Společně s plánovanými stávkami zaměstnanců i pilotů vše nasvědčuje tomu, že začátek léta bude bouřlivý. Píše to francouzský list Le Monde.
26.6. – Dopravní spojení mezi Českem a Bruselem by během nadcházejícího předsednictví Česka v Radě EU nemělo způsobovat větší problémy. Řekl to ministr dopravy Martin Kupka. Celkově by mělo kvůli předsednictví cestovat během následujícího pololetí na trase Praha-Brusel kolem 80 000 lidí. Podle Kupky budou delegace kromě pravidelných spojů využívat letecké speciály nebo jiné než letecké formy dopravy.
25.6.- OMV je novým strategickým dodavatelem leteckého paliva pro Letiště Praha. Na základě vyhraného výběrového řízení se OMV stala jednou z pěti společností, které provozují na letišti zařízení pro skladování leteckých pohonných hmot a manipulaci s nimi. Letecké společnosti mohou v Praze čerpat speciální letecké palivo OMV Jet A-1, které je výsledkem více než 30letého vývoje.
24.6. – Novým majoritním akcionářem společnosti Aero Vodochody je maďarská společnost SI 13 Aero Zrt, ve které je většinovým vlastníkem Zsolt Hernádi. Podíl v Aeru odkoupil od maďarského podnikatele Kristófa Szalaye-Bobrovniczkého. Menšinový podíl patří nadále českému Omnipolu. Uvedl to manažer Aera Vodochody Lukáš Hora.
23.6. – Brněnský prodejce letenek Kiwi.com získal investici 100 milionů eur (cca 2,5 miliardy Kč), kterou plánuje využít k růstu, posílení pozice na globálním trhu a rozšíření služeb zákazníkům, uvedla firma. Předchozí dva roky ji silně zasáhla pandemie covidu a extrémní omezení létání. I kvůli tomu v obou letech skončila ve ztrátě přesahující v součtu 1,3 miliardy korun. Ve ztrátě byla i v roce 2019, a to 141 milionů korun a kapitál firmy byl loni na konci roku záporný. Jméno investora firma neuvedla.
23.6. – Švédské aerolinky Braathens Regional Airline uskutečnily jako první na světě let komerčního letadla poháněného výhradně udržitelným leteckým palivem (SAF). S odvoláním na leteckou společnost o tom informovala agentura Bloomberg. Na zkušební let z města Malmö na jihu země na letiště Bromma u Stockholmu nasadily turbovrtulový letoun od výrobce ATR. Palivo dodala firma Neste Oyj, uvedla trojice zúčastněných společností v prohlášení.
22.9. – Britské nízkonákladové aerolinky easyJet koupí 56 letadel Airbus A320neo a dřívější objednávku 18 letadel A320neo přemění na letadla A321neo. Dohoda je uplatněním nákupních práv a opcí smlouvy uzavřené v roce 2013.
21.6. – Kvůli stávce, kterou vyvolal růst životních nákladů, včera letiště v Bruselu zrušilo všechny lety. Po celé Belgii navíc nefunguje mnoho autobusových spojů. Vlaky ale jezdily, částečně proto, aby se protestující mohli sjet do hlavního města, kde odbory na protestu očekávaly účast desítek tisíc lidí. Uvedla to agentura Reuters. Stávkovalo se i na letišti v Amsterodamu.