27. dubna 2025, Milan Frydryšek

29.4. - Společnost Linde Material Handling Česká republika spustila projekt Linde Help, jehož cílem je podpořit bezpečnost v intralogistice a finančně pomáhat, pokud dojde k úrazu či fatálním následkům. O této nové iniciativě jsme hovořili s Petrem Vaňkem, marketingovým manažerem společnosti Linde Material Handling Česká republika, který stál u zrodu celého projektu.
Co vás vedlo k iniciativě Linde Help?
Pro společnost Linde Material Handlig je oblast safety vždy na prvním místě a Linde Help je logickým doplněním naší filozofie „Zero Accident“, preventivní edukace v rámci programu Linde škola nebo Safety Scan. Bez ohledu na bezpečnostní opatření však při manipulaci se zbožím někdy dochází k úrazům. Uvádí se, že obecně je to 4000 úrazů s pracovní neschopností delší než 3 pracovní dny ročně.
V rámci CSR (Corporate Social Responsibility - společenská odpovědnost firem) jsme se rozhodli ukázat, jak důležitá je pro nás bezpečnost v oblasti manipulační techniky a že je třeba úrazům co nejvíce předcházet. A že pokud i tak k nim dojde, ani pak nám lidé nejsou lhostejní a chceme jim pomoci co nejvíce.
Naším partnerem je Nadace Via, která má v oblasti pomoci druhým velké zkušenosti. Spolupracovali jsme spolu již dříve a když jsme začali připravovat Linde Help, obrátili jsme se opět na ni.
Záběr Linde Help je velice široký. Mohl byste stručně shrnout, na co se zaměřujete?
Jak už jsem uvedl, jedním z cílů je šířit osvětu bezpečnosti při práci s manipulační technikou a při skladování. A pokud dojde k nehodě při práci s manipulační technikou a při skladování, tak i pomáhat po úrazech, v případě fatálních nehod pomáhat rodinám pozůstalých. Pokládáme to za užitečnou a velice potřebnou formu CSR. Nezanedbatelný je charitativní aspekt a snažíme se proto sdružovat nejrůznější partnery a dárce. Důležitá je i mediální podpora, komunikace na sociálních sítích, se zákazníky i se širší veřejnosti. Více informací lze najít na https://lindehelp.cz/ či na dárcovské výzvě v rámci Nadace Via: https://www.darujme.cz/linde-help.
Pokud bych to měl shrnout, primárně se jedná o pomoc, následnou pomoc, která navazuje na naši dlouhodobou snahu předcházet úrazům.
Linde Help je v oblasti manipulace se zbožím, skladování a logistiky unikátním projektem – nevím v tuto chvíli o nikom, kdo by se v současnosti v České republice na tuto oblast cíleně zaměřoval.
Linde Help se týká jen zákazníků Linde Materiál Handling, nebo zahrnuje celou oblast intralogistiky?
Chtěli bychom, aby v budoucnu byl tento projekt určen pro všechny lidi pracující v intralogistice. Rádi bychom, aby dopad byl na všechny pracovníky bez ohledu na to, jestli řídí vozík značky Linde nebo stroj naší konkurence. Cílem je šířit osvětu i pomoc v oblasti manipulace a skladování jako takové. Charit a nadací je celá řada, naši klienti mají své vlastní CSR aktivity, ale pokud vím, aktivita, která by pokrývala celou oblast, zatím chybí.
Projekt jsme oficiálně zahájili v únoru a cesta, kudy se budeme ubírat, se stále rodí. Ale pokud se do projektu zapojí i jiné firmy, budeme rádi. Jsme otevřeni jakékoliv další spolupráci. A také si přejeme, aby se projekt dostal do širšího povědomí a dojde-li na nějakou tíživou situaci, aby žadatel věděl, že je zde Linde Help, na kterou se může obrátit.
Linde Help má velký charitativní rozměr, nicméně důležitá je prevence, tu jste ostatně již také zmínil…
Na prevenci a oblast bezpečnosti se zaměřujeme dlouhodobě. Některá školení jsou povinná, ale je i řada poznatků, které je vhodné šířit mimo tento závazný rámec. Mnozí klienti se na nás sami obracejí a probíráme jejich individuální požadavky na konkrétní školení, aby byla uzpůsobena jejich provozům.
Využíváme k tomu naši Linde školu. Ta je dobře známa, ale zatím spíše jako součást komplexních služeb, které nabízíme, než přímo v souvislosti s předcházením úrazům. Rádi bychom nyní více zdůrazňovali, že nejde jen o povinná školení, ale že dodržováním předpisů se dá mnoha nešťastným událostem předcházet.
Společnost Linde MH je výrobce manipulační techniky, ale stále více se také profiluje jako poskytovatel komplexních služeb pro intralogistiku. Zmínil jste, že Linde Help by v budoucnu mohla pokrývat celou tuto sféru. Rozšiřuje se tedy i záběr preventivních opatření a doporučení?
Určitě ano. Ať už mluvíme přímo o bezpečnostních prvcích či o službách, které nabízíme - je jich celá řada. Jsou to například signalizační prvky na našich vozících, je tu zmíněná Linde škola, Safety Scan (díky kterému lze udržitelně snižovat bezpečnostní rizika související s vnitropodnikovou dopravou a zvyšovat produktivitu) a mnoho dalších opatření, jejichž využití se posouvá i s rozvojem umělé inteligence. Příkladem může být inteligentní kamera Luis Edge AI, která dokáže do určité vzdálenosti rozeznávat lidi od neživých předmětů a společně se systémem Linde Safety Guard pak technika sama varuje před blížícím se nebezpečím úrazu či hmotných škod prostřednictvím zvukových signálů, blikajících LED světel nebo vibrací.
Využíváme například i Linde TruckSpot, optické výstražné zařízení, které světelným signálem oznamuje blížící se vozík, Linde VertiLight a Linde LED Stripes či výstražné zařízení Linde BlueSpot, jež zvyšuje bezpečnost provozu, protože díky LED svítilně je vysokozdvižný vozík viditelný bez nutnosti zvukových signálů.
Podrobnosti o jednotlivých prvcích jsou uvedeny zde (https://safetylinde.cz/).
Jaká je odezva na bezpečnostní prvky u vašich nových vozíků?
První ohlasy na novou sérii vozíků jsou příznivé, ale podrobněji je budeme vyhodnocovat během letošního roku. Využili jsme u nich ale řadu bezpečnostních prvků, které se nám již osvědčily, a budeme je určitě v budoucnu rozšiřovat i o další prvky. Mnoho z těch stávajících je součástí základní výbavy, další lze objednat v rámci širší výbavy.
Zmínil jste, že v budoucnu byste rádi rozšířili spolupráci v rámci Linde Help i o další partnery…
Čím více partnerů do této iniciativy bude zapojeno, tím širší bude její záběr a dopad. Rádi přivítáme kohokoliv, kdo může nějak přispět, a to nejen finančně, ale i organizačně či svými zkušenostmi. A může to mít i širší záběr na logistiku, třeba i na dopravu. Každodenních činností, u nichž je riziku úrazu, je řada a je žádoucí, aby se toto nebezpečí podařilo minimalizovat.
Ale připomínám, že nejde jen o prevenci. Cílem je, abychom pomáhali i následně konkrétním lidem, kteří třeba skončili na vozíčku. Již dříve jsme v rámci charitativních projektů, včetně našich interních či formou nějakého eventů, nějaké prostředky získali a přesměrovali je ke konkrétním lidem. Ale doposud to nebyla systematická podpora lidem, kteří ji potřebují kvůli nějaké mimořádné události v oblasti logistiky. A to se nyní s pomocí Linde Help snažíme změnit.
Už jste zmínil spolupráci s dalšími partnery. Dovedete tedy si představit i spolupráci s konkurencí?
Myslím, že cílem všech je minimalizovat počet úrazů. Linde Help nechce rozlišovat jak a v souvislosti s jakou technikou člověk v logistickém provozu k úrazu přišel. Proto věřím, že tato naše vize bude blízká i jiným výrobcům manipulační techniky a připojí se k její podpoře. Důležité je, aby se podařilo co nejvíce pomoci těm, kteří pomoc potřebují.
Dokladem toho, že prevence je účinná, by mělo být, že tato následná finanční pomoc nebude prakticky zapotřebí…
Přesně tak. Proto také nabízíme a neustále vyvíjíme nové produkty a služby, které mají příznivý dopad na prevenci nehodovosti.
Zatím jste v souvislosti o Linde Help mluvil v souvislosti s Českou republikou. Uvažujete také o mezinárodní působnosti?
Již je spuštěná také mutace v angličtině a je možnost platby příspěvku v eurech. Nezaměřujeme se tedy jen na české dárce, ale i na přispěvatele ze zahraničí.
A stejně tak bychom rádi, aby tato iniciativa v budoucnu pomoc nepokrývala jen český trh, ale fungovala v rámci celé Evropy – dosavadní zpětná vazba ze zahraničí je dobrá.
Ale jak jsem řekl, v tuto chvíli jsme teprve na začátku. Nebráníme se žádným možnostem, jak dostat tuto iniciativu do širšího povědomí a zvětšit její záběr. A samozřejmě, byl bych rád, pokud by Linde Material Handling převzala nad projektem záštitu a využívala ho napříč všemi svými pobočkami.
Milan Frydryšek
Foto: LAN, Linde MH
Na titulním snímku je Petr Vaněk, marketingový manažer společnosti Linde Material Handling Česká republika, který stál u zrodu projektu Linde Help. Na snímku pod článkem je nová řada elektrických vysokozdvižných vozíků s protizávažím. Xi10 – Xi20.