25.6. – Ostravští městští zastupitelé včera zhruba po čtyřhodinové diskusi schválili prodej společnosti Ekova Electric, která modernizuje tramvaje, trolejbusy a elektrické autobusy a je dceřinou firmou Dopravního podniku Ostrava (DPO). Novým vlastníkem 100 procent akcií firmy se stane Škoda Transportation. Transakce se ale ještě bude dokončovat několik týdnů, řekl primátor Tomáš Macura.
Veřejná doprava
20.6. – Společnost Siemens Mobility získala zakázku na instalaci systému pokročilého řízení dopravy (ATMS) v okrese Miami-Dade na jihu amerického státu Florida. Předmětem kontraktu v hodnotě 150 milionů USD je modernizace celkem 2900 křižovatek a dopravních koridorů vybavených inteligentním hardwarem a softwarem pro řízení dopravy. Technologie na všech křižovatkách bude propojena do integrované platformy pro řízení silničního provozu, která bude mít za úkol analyzovat získaná data, realizovat strategická opatření a optimalizovat silniční provoz v celém okrese.
19.6. – Účet za státní slevy v dopravě pro studenty a seniory se v dubnu kvůli koronavirové krizi propadl na 49,5 milionu Kč, což je oproti běžným měsícům o 90 procent méně. Pokles se ovšem mezi dopravci lišil, zejména podle regionů. Pokles vyplacených kompenzací stát zaznamenal už v březnu, kdy dopravcům vyplatil 201 milionů Kč, což byl pokles o 55 procent. Uvedl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Vláda původně chtěla platnost slev během koronavirové krize omezit, nakonec však zůstaly beze změny.
19.6. – Opatření kvůli šíření koronaviru způsobilo Dopravnímu podniku Karlovy Vary (DPKV) ztrátu přes deset milionů korun. O kompenzaci ztráty požádal podnik město. I kvůli omezení rizik šíření nákazy DPKV zdraží od července platby v hotovosti u řidiče z 25 na 50 Kč, řekl náměstek primátorky Karlových Varů Tomáš Trtek.
18.6. – Velké rozdíly v požadavcích krajů na různé typy a vybavení vlaků jsou pro České dráhy komplikací. Zvyšuje to náklady a nedovoluje maximálně využít vozidel. České dráhy usilují o to, aby se svými vlaky jezdily více, a více je tak vytížily. Zároveň chtějí, aby byl provoz čím dál více ekologičtější, řekl včera v Brně na konferenci o budoucnosti železničního průmyslu náměstek generálního ředitele Českých drah Patrik Horný.
18.6. – Brněnští radní schválili přípravu mezinárodní urbanisticko-dopravně-architektonické soutěže, která má určit podobu nového hlavního nádraží a okolí. Vypsaná má být v srpnu, bude dvoufázová a potrvá rok. Na základě vítězného návrhu může Správa železnic vypsat zakázku na stavbu nového nádraží a město na stavbu dopravního uzlu, přednádražního a zanádražního prostoru, řekli novinářům primátorka Markéta Vaňková a její náměstek Petr Hladík. Soutěž bude stát 50 milionů Kč, z čeho deset zaplatí město a 40 Správa železnic.
18.6. – Cestující veřejnou dopravou v Brně a po jižní Moravě budou moci od 1. července koupit jednorázovou jízdenku ve vozidle platební kartou. Poslouží i jako nosič jízdenky. Zatímco v brněnské MHD se nebude tisknout, v regionálních autobusech zatím ano. Lidé si také budou moct nahrát na platební kartu předplatní jízdenku i pro mimobrněnské zóny, jako to lze v Brně od roku 2017. Krajské jízdenky bude možné koupit v předstihu přes e-shop, řekli včera novinářům generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek a ředitel Kordis JMK Jiří Horský.
15.6. – Plzeňský kraj dokončuje dvě soutěže na zajištění regionální železniční dopravy na oblast kolem Plzně a na Jihozápad, tedy Pošumaví, Klatovsko a Český les. Zájem má pět až sedm firem, které jsou schopné podat v ČR nabídku, řekl vedoucí krajského odboru dopravy Dušan Pakandl.
28.5. – Zásadní obměnou prošla v posledních několika letech flotila trolejbusů slovenské Žiliny. Díky dodávkám nových vozidel z plzeňské Škody Electric, pařící do skupiny Škoda Transportation, jezdí v ulicích města 29 moderních trolejbusů s okřídleným šípem ve znaku. V minulých dnech Škoda výrobu pro tamní dopravní podnik završila dodávkou dvojice bateriových trolejbusů, které může tamní dopravní podnik využívat i pro jízdu na trasách bez trolejového vedení.
28.5. – Pražská strojírna bude poprvé dodávat své výhybky do Belgie. Získaná zakázka v objemu necelých 3 milionů Kč je určena pro belgické město Gent ležící západně od Bruselu. V sousedním Německu se strojírně podařilo vysoutěžit zakázku na pět výhybek za téměř 11 milionů Kč do Berlína. Strojírna tímto rozšiřuje trh a pomalu se blíží svému současnému kapacitnímu limitu. Momentálně je již zasmluvněno 88 % z celkového objemu na celý rok.