Letecká doprava

​Wizz Air se začíná vracet ke komerčním letům přerušeným virem

2.5. – Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air se stává jednou z prvních evropských leteckých společností, která se v době koronavirové pandemie pokouší o návrat ke komerčnímu létání. Letadlo společnosti včera odletělo ze Sofie na londýnské letiště Luton a vypraven byl i zpáteční let, uvedla agentura Reuters.

​Ryanair kvůli koronaviru propustí 15 procent zaměstnanců

2.5. – Ryanair plánuje propustit 15 procent zaměstnanců, tedy asi 3000 lidí. Irská nízkonákladová aerolinka to uvedla ve svém včerejším sdělení a dodala, že jedná s Boeingem o pozastavení dodávek objednaných letadel, protože neočekává, že se letecký provoz v Evropě plně obnoví dříve než v roce 2022. Krize je důsledkem pandemie nemoci covid-19.

​Agentura S&P snížila Boeingu hlavní ratingovou známku na stupeň BBB minus

1.5. – Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) snížila americkému výrobci letecké techniky Boeing hlavní ratingovou známku na stupeň BBB minus, což je těsně nad spekulativním pásmem. S&P očekává negativní dopad pandemie nemoci covid-19 na tržby a hotovostní tok firmy, uvedla agentura Reuters.

​Část zemí Evropské unie chce zmírnit pravidla pro náhradu zrušených letů

30.4. – Země Evropské unie by měly postupovat koordinovaně při obnovování provozu pozemní i letecké dopravy, jehož podmínkou je pozitivní vývoj koronavirové nákazy. Podle chorvatského předsednictví EU se na tom při včerejší videokonferenci shodli unijní ministři dopravy. Většina zemí podporuje další vstřícné kroky na pomoc dopravcům stiženým výpadkem provozu. Tucet unijních států včetně Česka včera předal Evropské komisi návrh na uvolnění pravidla, podle něhož musí aerolinky za zrušené lety zákazníkům vrátit peníze.

​SAS a majitel British Airways se chystají propouštět, Lufthansa jedná s vládou

29.4. – Letecká skupina IAG, která je mateřskou firmou aerolinek British Airways, se kvůli koronavirové krizi chystá propustit až 12 000 ze svých 45 000 zaměstnanců. A skandinávské aerolinky SAS by kvůli poklesu poptávky a cestovním omezením za koronavirové krize mohly zrušit asi polovinu pracovních míst, což by se dotklo až 5000 plných úvazků. V Německu pak vlajková letecká společnost Lufthansa podle zdrojů serveru Business Insider jedná s vládou o pomoci v objemu kolem devíti miliard EUR (přes 245 miliard Kč) výměnou za blokační menšinu a jeden nebo dva mandáty v dozorčí radě.

​GEFCO otevírá distribuční centrum v blízkosti amsterdamského letiště Shiphol

28.4. – Společnost GEFCO otevírá nové skladovací prostory v Amsterdamu, aby podpořil rozšíření obchodních aktivit divize Air & Sea. Sklad o rozloze 7000 m2, který GEFCO otevře letos v červnu, poskytne moderní skladovací kapacity a komplexní management přeprav zákazníkům z nejrůznějších oblastí, jako jsou high-tech a domácí vybavení, letectví a obrana, automobilový průmysl, biotechnologie, farmacie a zdravotní péče, kosmetický průmysl, maloobchod i módní průmysl.

​Brazilský Embraer zahájil arbitrážní řízení proti Boeingu

28.4. – Brazilský výrobce letadel Embraer zahájil arbitrážní řízení proti americkému konkurentovi Boeing. Důvodem je rozhodnutí Boeingu zrušit dohodnuté převzetí divize komerčních letadel Embraeru za 4,2 miliardy USD (přes 100 miliard Kč). Oznámila to v pondělí brazilská firma.

​Aerolinky LOT jednají o úpravě dreamlinerů na nákladní letadla

28.4. – Polské aerolinky LOT jednají s americkou společností Boeing o možnosti dočasné úpravy svých osobních letadel 787 Dreamliner na nákladní stroje. Chtěly by tak zmírnit ztráty, které jim působí koronavirová krize.

Airbus upozornil zaměstnance na možnost výrazného propouštění

28.4. – Evropský výrobce letecké techniky Airbus upozornil své zaměstnance, aby se připravili na potenciálně výrazné propouštění. Bez okamžité reakce na dopady koronaviru je podle šéfa podniku Guillauma Fauryho v sázce přežití firmy. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na interní zprávu, jež Guillaum Faury v pátek adresoval 135 000 zaměstnanců. Airbus na žádost o komentář odpověděl, že interní komunikaci nekomentuje.

​Boeing odstupuje od záměru převzít divizi brazilského Embraeru

26.4. – Americký výrobce letecké techniky Boeing odstoupil od dlouho vyjednávané dohody, na jejímž základě měl za 4,2 miliardy USD (105 miliard Kč) převzít divizi komerčních letadel brazilské společnosti Embraer. Transakce měla změnit rozložení sil na globálním trhu s letadly a připravit Boeing na další konkurenční boj s jeho úhlavním rivalem – evropsk-ou strojírenskou skupinou Airbus. Věc ale s největší pravděpodobní teď skončí u soudu.

spinner