7.12. – V německé letecké společnosti Lufthansa do konce roku kvůli pandemii covidu-19 zanikne celkem 29 000 pracovních míst. Uvedla to včera podle agentury DPA mluvčí podniku, která tak potvrdila informace listu Bild am Sonntag. Lufthansa by v důsledku toho měla na konci roku zaměstnávat 109 000 lidí. V příštím roce by pak měla zrušit dalších 10 000 pracovních míst.
Letecká doprava
6.12. – Tisíce fanoušků letectví nebo zájemců o nevšední vánoční dárky přitáhl internetový výprodej vyřazeného vybavení z letadel britských aerolinek British Airways. Akci, během níž jsou k mání hrnečky, talířky, přikrývky, ručníky nebo dokonce vozíky na rozvoz nápojů, ale provázejí problémy, a tak se podle rozhlasové a televizní stanice BBC objevují hlasy, že pověsti společnosti může krátkodobě spíše uškodit.
3.12. – Zhruba 50 000 provozovatelů a pilotů dronů v Česku se bude muset k 31. prosinci registrovat na webu Úřadu civilního letectví. Povinná registrace se bude nejběžněji týkat dronů nad 250 gramů nebo těch vybavených kamerou. Důvodem jsou nová evropská pravidla pro provoz těchto strojů. Uvedl to ministr dopravy Karel Havlíček
3.12. – Zástupci médií si ve středu 2. prosince mohli jako první cestující vyzkoušet let upraveným letadlem Boeing 737 MAX. Let zorganizovaly aerolinky American Airlines, aby ukázaly, že letadlo je bezpečné. Byl to první let letadla s cestujícími od jeho odstavení z provozu před 20 měsíci, uvedla agentura Reuters.
1.12. – Pražští radní včera nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.
30.11. – Již na jaře letošního roku přistoupilo v souvislostí s pandemií onemocnění COVID-19 Letiště Praha k implementaci celé řady ochranných opatření, jejichž cílem je chránit zdraví cestujících i zaměstnanců. Správné kroky letiště v této oblasti nyní potvrdilo i získání mezinárodní certifikace ACI Airport Health Accreditation, která oceňuje, že standardy nastavené na Letišti Václava Havla Praha odpovídají požadavkům mezinárodních organizací působících v letectví. Obdržení této akreditace zároveň dokládá, že vysoká úroveň fungujících ochranných opatření vede k větší bezpečnosti cestujících, kteří přes Prahu létají.
27.11. – Šanghaj za pandemie covidu-19, která otřásla také odvětvím letecké dopravy, sesadila Londýn z pozice nejvíce letecky propojeného města. Letecká propojenost britské metropole za korovavirové krize klesla o 67 procent, vyplývá z včera zveřejněných dat Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA). První čtyři města nejvíce propojená z hlediska letecké dopravy jsou teď v Číně, je to Šanghaj, Peking, Kuang-čou a Čcheng-tu.
27.11. – Aerolinka Spojených arabských emirátů flydubai včera zahájila pravidelné komerční lety na lince z Dubaje do Tel Avivu. Informovala o tom agentura Reuters. Přímé letecké spojení mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty umožnila dohoda o normalizaci vztahů, kterou spolu letos v září zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu.
26.11. – Budoucnost letadel Boeing 737 MAX, která získala povolení vrátit se po určitých úpravách do provozu, je nyní v rukou zhruba 700 dělníků a techniků. Ti se s těmito stroji lopotí za šedivými vraty hangáru na letišti v poušti v americkém státě Washington. Stroj musel po dvou haváriích mimo provoz, minulý týden ale dostal zelenou od amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA). Pracovníci za vraty pouštního hangáru od té doby bez ustání provádějí údržbu odstavených letadel, kterým zároveň aktualizují software a systémy podle pokynů FAA.
24.11. – Generální ředitel Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) Alexandre de Juniac na konci března odstoupí z funkce. Rada guvernérů IATA na jeho místo navrhne Williame Walshe, bývalého šéfa letecké společnosti International Airlines Group (IAG).